دستور تهیه کوفته تبریزی اصل و سفت با لپه

طرز تهیه کوفته تبریزی سفت با لپه خوشمزه و مجلسی به سبک اصیل


مواد لازم برای تهیه کوفته تبریزی اصل

سبزی کوفته ۵۰۰ گرم برنج ۲ لیوان لپه ۱ لیوان آلو بخارا ۱۰ عدد مغز گردو ۱۰ عدد نمک فلفل زردچوبه به میزان لازم پیاز ۴ عدد روغن مایع به میزان لازم آب به میزان لازم زرشک ۱ پیاله خلال نارنج ۲ قاشق غذا خوری تخم مرغ ۲ عدد رب گوجه فرنگی ۲ قاشق غذا خوری

مرحله اول: پیاز
۲ عدد از پیازها را پاک کرده و خلالی خرد کنید و حسابی سرخ کنید و برای خوشرنگ شدن پیاز داغ از زردچوبه نیز استفاده کنید.

مرحله دوم: سبزی کوفته
سبزی کوفته را پاک کرده و خوب بشوئید سپس ریز خرد کرده و نصف کنید. نصف برای داخل کوفته و نصف دیگرش برای سس کوفته.

مرحله سوم: برنج و لپه
برنج و لپه را ۲ -۳ ساعت خیس کنید و به همراه نمک و روغن و آب ریخته و سپس نیم پز کنید.

مرحله چهارم: سس کوفته
۱ عدد پیاز را برداشته و پاک کنید و به صورت نگینی خرد کنید و سپس در قابلمه ای که کوفته تبریزی را می خواهید آماده کنید بریزید و روغن ریخته و روی حرارت بگذارید. تفت دهید تا پیاز کمی سرخ شود. سپس سبزی کوفته را اضافه کرده و تفت دهید تا به همراه سبزی سرخ شود. رب گوجه را به همراه ادویه ها اضافه کنید و تفت دهید تا رنگ رب باز شود. سپس به میزان ۴ لیوان آب بریزید و درب قابلمه را بگذارید و زمان دهید تا به جوش آید. خلال نارنج را در آب جذاگانه بجوشانید تا تلخی اش گرفته شود. سپس به سس اضافه کنید.

مرحله پنجم: آماده سازی کوفته تبریزی
در یک ظرف گود ۱ عدد پیاز را رنده کنید و آبش را بگیرید و تخم مرغ ها را بشکنید و سبزی کوفته را به همراه لپه و برنج و ادویه اضافه کرده و همینطور پیاز سرخ کرده (کمی را برای تزئین نگهدارید) را بزنید. سپس ورز داده تا خمیر کوفته یکدست شود و انسجام بگیرد.

مرحله ششم: فرم دادن کوفته تبریزی
کوفته را به اندازه ی یک توپ کوچک تقسیم کنید و در دست ورز دهید و پهن کنید و از آلو بخارا و مغز گردو و همینطور کمی زرشک (از زرشک برای تزئین نگهدارید) در وسط کوفته تبریزی گذاشته و کوفته را جمع کنید. برای اطمینان از باز نشدن کوفته در سس، کوفته تبریزی ها را در توری بپیچید و سر آن را با نخ ببندید.

مرحله هفتم: پایان کار
کوفته تبریزی ها را به آرامی در سس انداخته و زمان دهید تا ۳۰ دقیقه ای بجوشد و سپس درب قابلمه را نیمه باز بگذارید. به همین صورت با حرارت خیلی کم به مدت ۱ ساعت زمان دهید تا حسابی کوفته تبریزی شما جا بیفتد. سپس می توانید کوفته تبریزی اصل را در ظرف مورد نظر سرو کنید و به همراه زرشک و پیاز داغ و سبزیجات آن را تزئین کرده و نوش جان فرمائید.

نکات طلایی در تهیه کوفته تبریزی اصل

برای اینکه کوفته تبریزی وا نرود از توری استفاده کنید. وقتی کوفته ها را در سس انداختید درب قابلمه را نگذارید زیرا با اینکه کوفته در توری است باز هم وا میرود. برای خوشمزه شدن کوفته تبریزی از پیاز داغ و زرشک استفاده می شود. می توانید از تخم مرغ آبپز در لای کوفته تبریزی استفاده کنید. می توانید از مرغ درسته و سرخ شده در کوفته تبریزی استفاده کنید و کوفته تبریزی را درسته آماده کنید. می توانید از مغز بادام نیز در سس کوفته و داخل کوفته تبریزی نیز استفاده کنید. برای اینکه کوفته تبریزی خوب جا بیفتد باید حرارت کم باشد.

منبع: ببین و بپز